Uważaj z kim pijesz

Czasem buty stawały się narzędziem w rękach diabła. Potrafił on przy ich pomocy namawiać do wielu różnych grzechów, na przykład pijaństwa.

 

OBRAZEK 32 copy

Czasem buty stawały się narzędziem w rękach diabła. Potrafił on przy ich pomocy namawiać do wielu różnych grzechów, na przykład pijaństwa. W pewnej wsi do szewca co wieczór przychodził na przymiarkę obuwia tajemniczy mężczyzna, przynosząc ze sobą za każdym razem flaszkę wybornej gorzałki, którą częstował rzemieślnika. Jako że mistrz pacierza i wódki nie odmawiał, obficie raczył się trunkiem, dużo przy tym gwarząc z nieznajomym. Nigdy niestety nie starczyło mu już siły na przymiarkę, ale klient nie wydawał się tym przejęty. I tylko żona szewca martwiła się, że jej małżonek szybko stacza się w otchłań nałogu, zaniedbując warsztat. Zdesperowana sama postanowiła zdjąć miarę ze stopy gościa i przyspieszyć wykonanie zlecenia. Jakież było jej zdziwienie, gdy podciągnąwszy klientowi nogawkę, ujrzała końskie kopyto. Przerażona skropiła diabła święconą wodą, a ten z krzykiem czmychnął przez okno. Odtąd szewc przestał pić i do jego domu wrócił porządek i dostatek.

Więcej podobnych legend znajdziecie w naszej książce „Święci i biesy”.

PZ,

2 komentarze
  • Czarty często był osądzane o pijaństwo i innego typu niemoralne postępki, to przez wiarę w ich zdolności przejmowania kontroli nad człowiekiem.

    23 marca 2016 at 16:31

Dodaj komentarz